Kutilství

5. května 2018 v 0:08 | Unavená matka |  Povídky
KUTILSTVÍ
Tohle nevinné slovíčko už mi leze na nervy. Zdá se vám to přehnané? Až prožijete pár dnů s námi, uvěříte, že v některých případech by mělo být kutilství zakázaná činnost. Možná někomu připadá, že kutilové jsou užiteční, vždyť přece umí vše opravit!
Zpočátku tomu tak skutečně bylo. Protékal záchod? Žádný problém, za chvíli hotovo. Praskla žárovka, ve chvilce vyměněno. Možná to zná každá žena, jak na začátku vztahů se naši partneři mohou přetrhnout, aby se nám zalíbili. Znáte pořekadlo: Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají? Velmi pravdivá moudrost našich předků.
Na kutily si dejte pozor! Když to na ně přijde, nehledí vpravo ani vlevo, nezajímá je, že děti chtějí na koupaliště, že by měli balit na dovolenou, že je třeba udělat…cokoli, v tu chvíli, kdy je to popadne, vidí svět pouze optikou spravovaného předmětu a za kamarády pak uznávají pouze šroubováky, pájky, či jiné předměty používané ke kutění.
Pak nebuďte překvapeni, že termín odjezdu na dovolenou je možno přece i o dva dny odsunout. Nic nepomůže domlouvání či zlobení se, vaše polovička vás stejně nevnímá a z manželova skelného pohledu lze číst jen jediné: dokud to neopravím, nevnímám nic jiného!
Dokonce ani srdceryvný nářek dítěte, které by už v deset hodin večer rádo spalo, neodradí vášnivého kutila od nepříčetného bušení kladivem. Neustává, ani když syn v záchvatu zoufalství, že spánek je mu nenávratně odepřen, v pyžamu a bosky vyběhl na chodbu a následně i na sníh ven na mráz, vykřikujíc:
" S tím bláznem už bydlet nebudu!!!" Ani tehdy kutění nepřestalo. Otec vytrvale bušil a bušil… Divím se, že už na nás sousedé neposlali "sociálku" .
A kombinace sběratelství a kutilství, šlehnuté trochou puntičkářství, to vše ještě umocněné kapkou umíněnosti a naložené v dočasné hluchotě a slepotě vůči čemukoli jinému než nářadí…jak říkám, aniž bych se do toho příliš zamotala…
Tedy: to vše dohromady vám převrátí život naruby. Vaše plány, dovolená, či svátky, to vše jde stranou. Neboť jak se kutilství propojí se sběratelstvím, jakmile kutil vstoupí do svého "sklepního sběratelského ráje", a přijde na to, že jeho sesbírané předměty, se mohou hodit k právě probíhajícímu kutění, pak teprve zapláčete. Pak přichází to pravé ořechové! Věci ze sklepa, které jste tam tajně z bytu přemístili, doufaje, že na ně bude zapomenuto, jsou zázračně objeveny:
"Tak tady to je, a já to tak dlouho hledal!", zajásá kutil jak dítě nad novou hračkou, a vy tiše zuříte! Protože už nemáte šanci to napravit, neboť jste propásli tu správnou chvíli nepřítomnosti otce kutila, kdy bylo možno ty krámy vyhodit. Nyní už nezapomene, tedy určitě nějakou dobu ne!
A váš byt se začne ve chvíli podobat nejen dílně, ale i vetešnictví, o nepořádku ani nemluvě:
"Jaký nepořádek, vím přesně, kde co mám a nehýbej mi s tím!", rozčílí se kutil, když se nesměle ozvete, či omylem na něco sáhnete.
A jelikož bohužel nevlastníme dílnu, náš domov se v ní v mžiku promění, náš malinkatý útulný domov je převrácený naruby. Na úklid raději ani nemyslete, ten nepořádek je dle slov tatínkových jeho SYSTÉM, a kam odloží šroubovák, tam musí zůstat, byť by to bylo třeba na právě prostřený stůl k obědu.
A na oběd také raději zapomeňte, hlad kutil necítí a bude na vás nevraživě koukat, že vy a vaše děti jíst potřebujete. Sbalte své ratolesti a jděte raději do restaurace, nebo na návštěvu ke kamarádce, odjeďte na chatu, …cokoliv, jen zmizte společně z domu.
A neopouštějte děti, proboha! Nenechávejte je s kutilem o samotě, hrozí nebezpečí jejich úrazu, buď nějakým nářadím, či samotným otcem! V zápalu kutění klidně přibije synovu ručičku k podložce nýtem!
Po návratu doufejte, že kutil bude tak vyčerpán, že vám milostivě dovolí uklidit, či že sám vyklidí pole a jde spát. Horší varianta je, což se může stát také, že začne uklízet sám, neboť vám nedůvěřuje a má pocit, že jeho nádobíčku ublížíte, či má s vámi již zkušenost, že občas něco nepotřebného vyhodíte. To se pak připravte, že úklid trvá kolikrát i déle, než samo kutění.
Ještě horší varianta je, kdy kutil se do své činnosti tak vžije, tak se mu to zalíbí, že vlastně ani uklidit nechce, dostal se totiž do "Kutilského transu" a má představu, že všichni kolem něj budou spokojeně žít, jako on, v ráji kutilského (ne)pořádku.
A tady existuje jediná pomoc, nějakým způsobem kutila z transu vytrhnout. Metody k tomuto kroku jsou různé, ale předem upozorňuji, že zcela vždy spojené s nepříjemnými okamžiky abstinenčních příznaků.
Ony příznaky se nejčastěji projevují hádavostí. Vlastně budete rádi, že vše skončí pouze obyčejnou hádkou, kdy manželovu pozornost odvedete například na potřebu doplnění svých finančních prostředků. Převedete tak pozornost na něco jiného a rádi vydržíte i přednášku o tom, jak špatně umíte hospodařit. Vydržíte to, a konečně třeba odjedete na kýženou dovolenou!
Dám vám také jednu radu: " Na nic se neptejte."
Jak už jsem se zmínila na začátku, můžete mít zprvu dojem, že kutilství je bohulibá a užitečná činnost, šetřící peníze (každá věc se přece dá opravit).
Zpočátku vaši drahou polovičku budou trochu zajímat rozbitá splachovadla, prasklé žárovky, či utržená držátka ke skříňkám… ale vězte, že žárovku se vyměnit naučíte rychleji; sice nevědeckou metodou, ale zase bez zmatků a nepořádku!
Po čase stejně vašeho kutila přestane bavit stávat se opravářem a nabyde dojmu, že je škoda plýtvat svými schopnostmi na takové prkotiny.
Kutil je totiž umělec a nesnažte se pochopit, co v dané chvíli vlastně vyrábí. Vystavujete se nebezpečí sáhodlouhé přednášky, kterou stejně nepochopíte a budete opovržlivě označena za imbecila.
Pokud jste již učinila tu chybu a zeptala se, raději vše mlčky vyslechněte a přikyvujte. Neklaďte proboha doplňující otázky a nesnažte se to pochopit. Věřte, že je to nejkratší řešení. Přednášející se jistě brzy vyčerpá a vzdá to, neboť kutilství je náročná činnost a vy to stejně nepochopíte!
A určitě po nabytých zkušenostech v tichosti rádi zaplatíte pana opraváře, neboť se tím vyhnete bouři ve vaší domácnosti.
Snad budete mít štěstí, že kutil nebude doma, když opravář přijde, a vy nebudete muset vysvětlovat, proč ho voláte. V lepším případě bude tak zaměstnán svým kutěním, že si další osoby v domácnosti ani nevšimne. Pak vše dojde k dobrému konci.
A vězte, že kutilství není záruka opravení daného předmětu a mnohdy se vynaložené úsilí nerovná úspěšnému výsledku. Přesto kutila pochvalte, ale na opravenou věc nesahejte, nebo, proboha, nezkoušejte, zda už zase slouží k tomu, k čemu je určena. Kutil sice končí práci téměř vždy úspěšně, ale opravený předmět je mnohdy po pokusu o užívání ve stejně rozbitém stavu, jako před "zásahem".
Stane-li se tak, pak se varujte věc reklamovat! Nejen že shodíte kutilovo úsilí a vystavíte se podezření, že jste danou věc nesprávně užívali, či hůře naschvál rozbili, ale i propásnete možnost rozbitou věc v tichosti vyhodit do popelnice a nadějete se znovu toho nekonečného opravování a vylepšování, spojeného s neskutečným nepořádkem, nazývaného honosně KUTILSTVÍM!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 5. května 2018 v 14:44 | Reagovat

Kutilskou sudičku jsem u kolébky neměl. Někde se opila v baru se sudičkou manuální zručnosti a obě nabraly takové zpoždění, že se pak už styděly přijít :-).

2 Dragon PrinceSs Dragon PrinceSs | Web | 6. května 2018 v 12:42 | Reagovat

Hezké moc se mi to líbí

3 Unavená matka Unavená matka | 7. května 2018 v 23:40 | Reagovat

[1]: Možná ji sudička manuální zručnosti opila naschvál, aby tě ochránila :-D

4 Unavená matka Unavená matka | 7. května 2018 v 23:42 | Reagovat

[2]: Děkuji, když se to napíše, tak se při tom uvolňují endorfiny a člověk se i pak uklidní ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama